Obvestila enote – Čebelica

DAN ODPRTIH VRAT V ENOTI ČEBELICA

V torek, 21. 5. 2024, smo priredili dan odprtih vrat. Tematika je bila vezana na prednostno nalogo vrtca, in sicer »Vzgoja in izobraževanje za trajnostni razvoj«. Na ta dan smo se igrali, telovadili in ustvarjali z naravnim materialom. Otroci so imeli na voljo tudi trajnostne, lesene igrače.

Zapisala: Urška Šterbenc

 

Vir fotografij: Vzgojno osebje vrtca

LISIČKE SKRBIJO ZA ČISTO OKOLJE

V mesecu aprilu in maju smo spoznali pomen ekološkega ravnanja za ljudi, živali in rastline. Spoznali smo vzroke podnebnih sprememb in posledice razsipnega ravnanja ljudi v naravi, za živali, rastline in ljudi v različnih delih sveta (suše, taljenje ledenikov, poplave, močna neurja in tudi potresi, vulkani, lakota, bolezni, zmanjšanje biotske raznovrstnosti). Ob tem smo spoznali pomen ločevanja odpadkov in reciklaže, se naučili pravilnega ločevanja odpadkov in preuredili koše v igralnici, si ogledali ekološke otoke v okolici vrtca ter obiskali čistilne naprave v Mestnem logu. Obeležili smo tudi dan zemlje in se na ta dan udeležili prireditve »Varno in zabavno« v Ribnici. Sodelovali smo v projektu »Dan brez zavržene hrane« in na nagradnem natečaju »Zemljo in vodo varujem, plastiko oblikujem«. Razvijali smo navade odgovornega ravnanje do narave in do našega zdravja. Posvetili smo se tudi odnosom, oblikovanju pozitivne identitete, spoštljivemu in prijaznemu vedenju do drugih.

      Zapisala: Urška Šterbenc

Vir fotografij: Urška Šterbenc

 

JEŽKI IN POMLAD

 

Juhuhu, prišla je pomlad, ki jo imamo Ježki zelo radi. Spoznali smo pravljico o Repi velikanki in se preizkusili v puljenju repe.

Pogovarjali smo se o vrtnarjenju in vrtnarskih pripomočkih ter si ogledali bližnje vrtove. Tudi v vrtcu smo sejali redkvice ter jih pridno zalivali in opazovali, kako rastejo. Preizkusili smo se tudi v »sajenju« krompirja ter ga kasneje tudi spekli in ga pojedli.

Topli sončni žarki so nas povabili na travnik in gozd. Nabirali smo pomladne cvetlice in z njimi ustvarjali.

Veselimo se toplih dni in naših novih dogodivščin.

Skupina Ježki,

Neja in Urška

 

MESEC APRIL V SKUPINI ČEBELICE – SPOZNAVAMO PREVOZNA SREDSTVA

V mesecu aprilu smo spoznavali prevozna sredstva. Prevozna sredstva smo si odšli pogledat v živo, nekaj pa smo jih spoznali preko aplikatov. Otroci so se seznanili kje in kdo vozi posamezno prevozno sredstvo. Najbolj jih je navdušil sprehod do železniške postaje kjer smo si ogledali vlak in se skozi njega v notranjosti tudi sprehodili.

Ker je bil v mesecu aprilu SVETOVNI DAN ZEMLJE, smo se v ta namen ozaveščali k pravilnemu ločevanju odpadkov in spoznavali kako ohranjamo naš planet čist.

Pripravili in skuhali smo tudi kompot iz sadja, ki nam je ostal od malice, saj smo na nivoju celotnega vrtca imeli DAN BREZ ZAVRŽENE HRANE. Naši mali kuharji so pripravili čisto pravi kompot, ki so ga nato z veseljem tudi pojedli in popili.

Skupina Čebelice,

Nika in Dunja

SVETOVNI DAN ZEMLJE

Tako kot vsako leto vse od 1970 dalje smo tudi letos 22.aprila obeležili svetovni dan Zemlje. Tema letošnjega dneva Zemlje: »Planet proti plastiki«. V ta namen so se v našem vrtcu odvijali dogodki, s katerimi smo otroke ozaveščali k ohranjanju našega planeta.

Starejši otroci (predšolski) pa so se udeležili dogodka, ki se je odvijal v občini Ribnica in sicer: »VARNO IN ZABAVNO«. Lokalne organizacije so delile znanje, izkušnje in ideje za izboljšanje varnostnih standardov in ozaveščenosti. Otroci so se v vrtec vrnili polni novih doživetij. Bili pa so tudi navdušeni nad vožnjo z vlakom, tako do Ribnice in nazaj.

Zapisala: Nika Bobek

 

Vir fotografij: Vzgojno osebje vrtca

RED JE VEDNO PAS PRIPET

V okviru projekta »Red je vedno pas pripet« smo v skupini Miške skozi celo šolsko leto izvajali različne dejavnosti povezane s prometno varnostjo in v sodelovanje aktivno vključevali tudi starše otrok. Projekt katerega namen je, da otroke preko igre in na neprisiljen način poučimo, kako se vesti v prometnem okolju, tako da bodo postali bolj previdni in vestni udeleženci v prometu, ter spodbujanje pravilne in varne vožnje z uporabo otroških varnostnih sedežev in pasov. Otroci so skozi načrtovane dejavnosti lahko spoznali, zakaj se morajo med vožnjo pripeti z varnostnim pasom in sedeti v avto sedežih.

Zapisala: Nuša Kezele

Vir fotografij: Nuša Kezele

 

 

HRANO SI DELIMO IN ZA MANJ ODPADKOV POSKRBIMO

Ali ste vedeli, da je 24.4. Dan brez zavržene hrane? In ravno zato smo otrokom poskušali pokazati, na kakšen način lahko mi poskrbimo, da imamo v vrtcu manj odpadkov in hkrati s tem zadovoljimo in osrečimo druge. Čez celi teden smo naše ostanke kruha ob zajtrku (čeprav jih je malo,  saj smo res pridni jedci) zbirali in pustili, da se posušijo. Na poti do gozda smo namreč na travniku opazili konje in se odločili, da suhi kruh namenimo njim.

Na res lep sončen dan smo se kar po travniku odpravili do »naših« konjev. Ob tem smo opazovali še travniške cvetlice in živali. Otroci so že vsi nestrpni komaj čakali, da nahranijo konje. Oni pa so veselo pritekli na pojedino. Ko je zmanjkalo kruha, so tudi otroci prišli na vrsto za malico. Posedli so se na dekice na travi in vsak je dobil polovičko jabolka. Tisto, kar niso sami pojedli, pa so lahko vrgli konjem, ki so bili tega še bolj veseli kot kruha. Nekaj otrok kar ni hotelo pojesti do konca in je raje delilo svoje jabolko s konji. Ob odhodu smo konjem obljubili, da jih bomo še obiskali in s seboj obvezno prinesli nekaj za pod zob.

Skupini Gosenice in Polžki

(Josipa Komljen Ferenček, Samo Oberstar, Nataša Klun, Martina Tomič, Katja Čavlovič)

Zapisala: Nataša Klun

Slikala: Josipa Komljen Ferenček

    

OGLED PREDSTAVE ČUDEŽNA NARAVA

V četrtek, 11.04.2024, so si otroci prvega starostnega obdobja ogledali gledališko predstavo z naslovom Čudežna narava. Izvedlo jo je Ekološko-kulturno društvo Za boljši svet. Otroci so skupaj z medvedom, ptico, pikapolonico ter gosenico, ki kasneje postane metulj, pričakali pomlad. Med predstavo so s pomočjo igralcev in vzgojiteljic zapeli tudi nekaj pesmic, ki opevajo naštete živali. Spoznali so, kako se glede na letni čas spreminja narava, katere del smo tudi mi.

Zapisala: Žana Lipovac

Vir fotografij: Žana Lipovac

Gledališka predstava Majhen in visok

Otroci, ki letos odhajajo v šolo so si ogledali gledališko predstavo Majhen in visok, izvedena s strani  KUD DramŠPil Ribnica. Zgodba govori o različnosti in sprejemanju. Skozi predstavo so otroci spoznavali različna čustva in na otroških obrazih si lahko opazil čustvene odzive na dogodivščine, ki so se spremljale glavne junake.

Zanimivost: lik majhnega je odigrala vzgojiteljica Mirjana Pajnič, zaposlena v vrtcu Kočevje.

Zapisala: Tatjana Ofak

Vir fotografij:Tatjana Ofak

 

Medvedki smo obiskali lesarsko delavnico

V petek, 5. aprila smo se Medvedki odpravili na Gimnazijo in srednjo šolo Kočevje, v lesarsko delavnico. Tam smo videli veliko lesa in strojev. Pokazali smo nam orodje s katerim obdelujejo les. Preizkusili smo se tudi v zabijanju žebljev ter žaganju z žago. Vsak pa je na koncu za domov dobil še obesek z imenom, katerega so pridni fantje izdelali s pomočjo stroja.

Žana in Manca, skupina Medvedki

 

Vir fotografij: Žana Lipovac

ČUDOVITI SVET BARV V SKUPINI ČEBELICE

Mesec marec je bil v skupini Čebelice obarvan v različne barve. Otroci so usvajali barve preko različnih dejavnosti tako v igralnici kot tudi v naravi.

Skupina Čebelice,

Nika in dunja

 

OBISK GOZDARJA

V skupini Medvedki trenutno spoznavamo različne poklice, zato nas je v ta namen obiskal gozdar. Pokazal nam je gozdarsko opremo. Otroci so lahko poskusili čelado, rokavice in zelo velike škornje. Spoznali smo motorno žago in sekiro. Na željo otrok, pa je tudi vzgojiteljica Žana postala gozdar za en dan.

Žana in Manca, skupina Medvedki

MIŠKE NA OBISKU V DSO

Otroci iz skupine Miške so z živahnostjo, smehom, plesom in petjem ob materinskem dnevu z drobnimi dejanji razveselili starostnike iz DSO Kočevje.

Ne samo za materinski dan, vsak dan je čas za hvaležnost in dobra dejanja.  Danes, jutri, pojutrišnjem …

Zapisala: Nuša Kezele

Vir fotografij: Nuša Kezele

ŽIVALI IN OTROCI

Narava otrokom omogoča raziskovanje živalskega sveta, rastlin in različnih naravnih pojavov. To spodbuja njihovo radovednost, domišljijo in kreativnost.

Na mednarodni dan gozdov smo se odpravili v gozd. Vendar smo se na poti ustavili še na travniku, kjer so otroci lahko opazovali ter božali različne živali (konji, ovce, prašič). Občutki in reakcije teh majhnih otrok, ko so videli te žival, se nikakor ne morajo primerjati s tistimi, ko jih vidijo v slikanici v igralnici. Ob srečanju z njimi se šele zavedajo njene velikosti, jo opazujejo pri premikanju, oglašanju in jo lahko dejansko dotaknejo. Vse to se vtisne globoko v njih in ob tem povzročijo, da želijo še naprej raziskovati.

Zato naj otroci pogosto preživljajo čas v naravi. Te bogate izkušnje bodo nosili s seboj vse življenje, ter oblikovali trajen, pozitiven odnos do narave in okolja.

 

Skupina Gosenice,

Nataša in Martina

 

 

 

Dan v znamenju različnih nogavičk in modrih balonov

21. marec je svetovni dan oseb z Downovim sindromom. 

Prepoznavni znak tega dne so raznobarvne nogavice in modri baloni.
S to enostavno in zabavno gesto smo z otroki obeležili letošnji svetovni dan Downovega sindroma, ki poteka pod geslom Konec sterotipom.

Skupina Polžki se je na ta dan tudi podružila z otroki iz OŠ Ljubo Šercer, preživeli so krasno dopoldne na njihovem dvorišču.

Vsak izmed nas ima nekaj posebnega in prav lepo je, da smo si različni!

Zapisala: Vita Tanko
Vir fotografij: vzgojitelji enote Čebelica

PRVO SREČANJE Z OPERO

Najstarejši otroci (starost 5-6 let) iz enote Čebelica so se imeli možnost prvič srečati  z operno predstavo z naslovom: Prvo srečanje z opero. Predstava je bila popestrena z igro, rekviziti, pisanimi kostumi, slikami in drugimi pripomočki, primernimi za motivacijo otrok, ki tako tkejo dobro prvo izkušnjo s tovrstno glasbeno zvrstjo. Otroci so bili navdušeni nad opernih junaki in njihovimi zgodbami.

Zapisala: Nuša Kezele

Vir fotografij: Nuša Kezele

SKUPINA VOLKCI

Ob prazniku smo našim mamicam z ljubeznijo posadili rožice.

Zapisala in vir fotografij: Tea Cimprič

HIP HURA, PUSTNA JE ZABAVA!

Danes je bilo v vrtcu zelo norčavo, razigrano, pisano, nasmejano, vendar otrok ni bilo nikjer. Le kje so bili? Po igralnicah smo videli lahko le pikapolonice, princeske, gusarje, batmane, čebelice, tigre, Pika Nogavičke in še in še.

Ko pa smo velike in majhne maškare pojedle zajtrk smo se v sprevodu sprehodile skozi mesto in tako preganjale zimo.

Zapisala: Nika Bobek

Vir fotografij: Mitja Lavrič

SLOVENSKI KULTURNI PRAZNIK

Tudi letos smo v počastitev slovenskega kulturnega praznika v avli vrtca pripravili kratko proslavo, na kateri smo se spomnili veličine dr. Franceta Prešerna in širšega pomena. Prireditev se je pričela ob zvokih slovenske himne, ki so nam jo zapeli najstarejši predšolski otroci.  S svojo živahnostjo in igrivostjo pa so se v nadaljevanju predstavile še ostale skupine otrok s pevsko-plesnimi točkami in vrtčevski  pevski zbor.  Prireditev se je zaključila v veselem razpoloženju in ogledom risanke o Povodnem možu.

Zapisala: Nuša Kezele

UTRINKI SKUPINE POLŽKI

Delimo nekaj čudovitih trenutkov, ko so naši 🐌 raziskovali svet skozi igro, ustvarjanje in smeh. Polžki napredujemo iz dneva v dan in na to smo ponosni.

 

Zapisala in 📸: Komljen Ferenček Josipa in Oberstar Samo

VEVERIČJA HIŠICA

Kočevsko gozdno podjetje SIDG je skupini »Vevričke« podarilo veveričjo hišico. Na poti do kočevskega hriba smo jo pritrdili  na smreko in vanjo natrosili hrano, ki jo jedo veverice. Večkrat bomo odšli preveriti ali so bile kaj lačne. Ker pa smo izvedeli, da imajo v tem času mladičke, bo naša radovednost še toliko večja.

Neja Ritlop in Mojca Komac, skupina Veveričke

V SKUPINI LISIČKE…

Skupina Lisičke ima projekt Moje mesto Kočevje že kar nekaj časa. Risali smo Kočevsko zastavo z grbom, Šeškov dom, reko Rinžo z otročkom, Kočevsko jezero,… Spoznali smo pomembne stavbe v mestu in si jih ogledali, vlogo župana, prečkali reko Rinžo čez sedem mostov,… V vrtcu sta nas obiskala umetnika Matija in Anže Kobola. Pokazala sta nam izdelke, orodje s katerim delata… Matija nam je povedal zgodbice s pomočjo lutk Oskarja in Ostržka. Otroci so bili navdušeni. Na koncu je vsak otrok prejel obesek na katerega je Matija napisal njegovo ime.

    

Skupina Lisičke,

Alenka in Janja

IGRE S SNEGOM V SKUPINI MEDVEDKI

Zima je končno pokazala svoje zobe. Medvedki smo bili zelo veseli zapadlega snega in lahko rečemo, da smo ga dodobra izkoristili. Prinesli smo svoje kombinezone, ter se ob lepem vremenu igrali zunaj na snegu. Kadar pa je bilo vreme malo slabše, smo si sneg prinesli kar v igralnico. Z njim smo ustvarjali in se igrali. Sneg počasi kopni, a vzdušje pri Medvedkih še vedno vztraja. Iz odpadlega časopinsega papirja smo si izdelali snežne kepe in tako se lahko kepamo tudi takrat, ko zunaj več ne bo snega.

    

Skupina Medvedki,

Žana in Manca

JANUAR V SKUPINI ČEBELICE

V mesecu januarju smo ob fotografijah, slikanicah, posnetkih spoznavali različne vrste ptic ter spoznali njihovo telo. Izdelali  iz odpadnega materiala ptičjo hišico, usvajali in poslušali nove otroške pesmice, uprizarjali gibanje ptic in se seznanili z novo gibalno igro: Ptički v gnezda.

V tem mesecu smo spoznali tudi različne zimske športe (sankanje, drsanje, smučanje ter igranje hokeja). Tudi sami smo postali smučarji saj smo si naredili smuči iz tršega kartona, ki smo ga pobarvali z različnimi tempera barvami. Naše spretne otroške prstke pa smo urili s samolepilnimi nalepkami, ki smo jih lepili na drsalke (narejene iz barvnega papirja).

Nekaj utrinkov tega meseca:

          

Skupina Čebelice,

Nika in Dunja

V VRTCU MI JE LEPO…

Za naše novinčke je že prvi mesec za njimi. Otroci so spoznavali novo igralnico, igrače, pravila v skupini, teraso vrtca, skupni prostor v avli, okolico vrtca, dnevni ritem. Ko so se že malo privadili smo se vsakodnevno odpravljali na sveži zrak. Igrali smo se na terasi pred igralnico, na vrtčevskem igrišču, peskovniku, odšli na krajši sprehod ob okolici vrtca. Igrali smo se veliko z naravnim materialom in gibalnimi igrami, saj je v prvih letih življenja gibanje ključnega pomena. Preko igre so se otroci medsebojno spoznavali in krepili prijateljske vezi. Otroci so začeli tudi likovno ustvarjati, predvsem po lastnem navdihu.

Zapisala: Tea Cimpič

Vir fotografij: Tea Cimprič

MOJI PRVI DNEVI V VTCU

PRVI DAN V VRTEC JE KOT PRVI KORAK NA ČAROBNI POTI

ZNANJA IN RAZISKOVANJA.

NAJ BO TA DAN POLN RADOVEDNOSTI, PRIJATELJSTVA IN VESELJA DO ODKRIVANJA NOVIH STVARI, KI

BODO VAŠEMU OTROKU POMAGALE RASTI IN SE RAZVIJATI.

Zapisala:Tea Cimprič

 

Vir fotografij: Tea Cimprič

 

GLEDALIŠKA PREDSTAVA “NISEM BOŽIČEK”

V tednu pred božično – novoletnimi prazniki smo si ogledali gledališko predstavo z naslovom »Nisem Božiček« vzgojnega osebja enote. Zajček nikakor ne uspe spraviti v dobro voljo miške, ki ne najde Božička. To uspe šele dobremu možu, ki se spusti po toboganu. Poleg miške se ga najbolj razveselijo otroci, ki jih obdari z bonboni.

Zapisala: Nataša Doutlik

Vir fotografij: Nataša Doutlik

Skip to content