VZGOJA IN IZOBRAŽEVANJE ZA TRAJNOSTNI RAZVOJ

O trajnosti in trajnostnem razvoju se zadnje čase govori zelo veliko. A kaj trajnostni razvoj pravzaprav je?

Gre za način življena, ki je nesebičen do prihodnjih rodov. Način življenja pri katerem se družba zaveda, da zadovoljevanje lastnih potreb lahko ogroža možnost za rast in razvoj prihodnjih generacij. Je vseživljenjski proces preoblikovanja in ozaveščanja družbe.

V vrtcu Kočevje se zavedamo kako zelo pomembno je to, zato je eden od naših projektov VZGOJA IN IZOBRAŽEVANJE ZA TRAJNOSTNI RAZVOJ. V triletnem načrtu se bomo osredotočili predvsem na realizacijo trajnostne prehrane (izbira kakovostne, zdrave in uravnotežene prehrane) z namenom proizvesti čim manj odpadkov. Odrasli v vrtcu Kočevje se bomo trudili otrokom privzgajati pozitiven odnos do zdravega in pravilnega prehranjevanja, saj se zavedamo, da lahko z lastnim vzorom in skrbno načrtovanimi dejavnostmi odločilno vplivamo na oblikovanje njihove miselnosti, v tem primeru prehranskih navad otrok, ter posledično na njihovo zdravje.

V enoti Brlogec so najmanjši otroci, zato je vloga odraslega še toliko bolj pomembna, saj je prav lasten vzor tisti, ki otrokom kaže pot do trajnostne prihodnosti.

V zadnjih dveh mesecih smo bili v naši enoti trajnostni ne samo pri uresničevanju trajnostnega cilja zmanjšanja odpadkov, pač pa tudi še pri nekaterih drugih trajnostnih ciljih. Tako vzgojiteljice kot tudi otroci z našo pomočjo smo veliko ustvarjali iz odpadnega materiala, se pogovarjali o zdravi prehrani in še…

Naši najstarejši otroci so se udeležili Podnebnega teka:

Igrali smo se z odpadnim materialom:

Izdelovali smo laterne iz starih kozarcev za vlaganje:

Vzgojiteljice smo izdelale sveče za laterne za na prireditvi Noč duhcev, buč in čarovničk:

Pred dnevom spomina na mrtve smo izdelovali svečke na kamnih za na pokopališče:

Naredili smo rože iz odpadnega materiala in jih na Dan starostnikov podarili mimoidočim someščanom

Obiskala nas je teta Jesen in nam povedala kako zelo pomembno za naše zdravje je uživanje sadja in zelenjave:

 

Iz nekoliko slabšega sadja smo kuhali kompot:

Sami smo si pripravili okusne, zdrave malice (pečen krompir, buče in kostanj, pečena jabolka z medom)

S pomočjo naših hišnikov smo na našem igrišču posadili maline:

 

Zapisala: Sonita Majerle
Fotografije: Jasna š. Pranjić, Kristina Behin, Nina Recek, Tjaša Robič, Sonita Majerle

 

 

Skip to content