S ČEBELO DO MEDU

Čebelica

(Janez Bitenc)

Od cveta do cveta čebelica
leta in v čašicah sladkih nabira si med.

Po tem pa se zali marjetki za-
hvali in reče veselo: “Takoj pridem spet!”

“Le pridi čebelca” de cvetka mar-
jetka, “saj menda je sladkega poln moj cvet.”

       

Tudi v skupini Pikapolonice smo tradicionalno, 19. 11. 2021, obeležili medeni zajtrk. To, da je lokalno pridelana hrana okusnejša in bolj zdrava, že dolgo ni več skrivnost. Seznanili smo se s sestavinami tradicionalnega slovenskega zajtrka in njihovim izvorom. Teden pa posvetili spoznavanju pridnih čebelic. Otrokom sva želeli približati pomen čebele za človeka in tudi naravo. 

 PRSTNA IGRA PANJ

TUKAJ JE PANJ (ROKI SKLENEMO SKUPAJ)

A KJE SO ČEBELE? (POGLEDAMO V DLANI)

SKRILE SO SE, (ENO ROKO SKRIJEMO ZA HRBET)

VSE PROČ ODLETELE. (DRUGO ROKO SKRIJEMO ZA HRBET)

PREŠTEJ DO DESET (POKAŽEMO DLANI IN ŠTEJEMO PRSTE)

PA PRIDEJO SPET. BZZZZZZZZ. (PRSTI »POLETIJO« DO OTROKA IN GA POŽGEČKAJO)

Ob fotografijah, filmu “S čebelo do medu” (https://www.youtube.com/watch?v=qlsbshOwbWs), slikanicah, otroških enciklopedijah, pridelkih čebel (različne vrste medu, propolis, cvetni prah, čebelji vosek, satje), satnici, čebelarjevi zaščitni obleki smo spoznali čebelje pridelke, da čebela ni rumeno-črne barve,  kje živijo čebele (novi pojmi: panj, satje, čebelnjak, panjska končnica), delo čebel (kaj nabirajo in kaj, kako pridelajo), postopek preverjanja kvalitete medu, poklic/hobi čebelarja in kako bi izgledal svet brez čebel? (https://www.youtube.com/watch?v=Z6BhwaLcxK4)….

Odkrili smo pomen čebel in drugih opraševalcev za naš svet. 

Ustvarjali, plesali, peli in poslikali panjske končnice.

Spekli zelo dobre zdrave piškote – medenjake.

Avtor: Urška Šterbenc

Skip to content