November v enoti Mojca

OBISK GASILCEV V STARI CERKVI

Otroci v enoti Mojca, skupine; Pingvini in Miške smo se meseca Novembra odpravili na zelo zanimiv obisk gasilcev v Stari cerkvi. Na začetku so nas pozdravili gasilci tamkajšnje gasilske postaje in nam predstavili gasilsko opremo in naprave. Ogledali smo si tudi gasilska vozila in se naučili njihove potrebne naprave v primeru intervencije.

Spoznali smo delo gasilca in na kaj vse mora biti ta pripravljen. Razkazali so nam tudi notranjost gasilskega avta kar so si otroci z veseljem ogledali. Gasilci so jim tudi povedali, kako pomembno je, da vedno upoštevamo varnostna pravila.

Vzgojiteljice: Urška Šterbenc, Mojca Komac, Mirjana Goljevšček in Ana Kramžar

 

NOVEMBER PRI MEDVEDKIH

‘Oj kako velika buča’ – smo si prepevali in si tudi izrezali bučo.

 

Spoznavali smo gozdne živali, prepevali pesmi, uživali na toplem jesenskem vremenu, si nabrali listje in ustvarjali.

 

 

Izdelali smo si čebelice in čebelnjak. Imeli pa smo tudi tradicionalni Slovenski zajtrk.

 

 

Radi se sezuvamo, obuvamo in skrbimo za svoje copate. Na to nas je vzpodbudila tudi zgodbicam o Muci Copatarici – prepevali in poslušali smo pesmice o mucah, si pobarvali copatke, izdelali ropotulje. Uživamo pri igri in gibanju z različnimi rekviziti.

Vzgojitelja: Anica Žagar in Samo Oberstar

NOVEMBER V SKUPINI PINGVINI

KAKO S ČEBELO DO MEDU

smo se v Vrtcu Kočevje spraševali v mesecu novembru v okviru izobraževalno promocijske akcije »Tradicionalni slovenski zajtrk«. Seznanili smo se s sestavinami tradicionalnega slovenskega zajtrka in njihovim izvorom. Spoznali smo, da je lokalno pridelana hrana okusnejša in bolj zdrava. Odkrili smo pomen čebel in drugih opraševalcev za naš svet.

Spoznali smo kako čebele pridelajo svoje pridelke in za kaj jih uporabljajo. Ob raziskovanju smo odkrili veliko novih pojmov, kot so kranjska sivka, mana, medičina, cvetni prah, propolis, čebelji vosek, panj, satje, satnica, panjska končnica…

Za zaključek si bomo izposodili misel predsednika ČZS, Boštjana Noč, ki pravi, da zakoni, ki veljajo v čebeljih družinah, so lahko zgled za vse nas. Spoštovanje, pripadnost, odgovornost do lastnih in skupnih nalog so temelji za njihovo preživetje in preživetje narave. Prej ko bomo to spoznali tudi ljudje, večja je možnost, da rešimo naš svet.

AVTOR: vzgojiteljica Urška Šterbenc iz Vrtca Kočevje

Vzgojiteljici: Urška Šterbenc in Mojca Komac

NOVEMBER V SKUPINI MIŠKE

V sklopu ‘Slovenskega tradicionalnega zajtrka’, smo tudi v skupini miške spoznavali čebelarstvo in čebele. Otroci so izvedeli, kako čebele živijo v panjih,       kako izdelujejo med in zakaj so pomembne za opraševanje rastlin. Naučili pa smo se tudi kako pridne čebele izdelujejo med, ter ga pri zajtrku skupaj z maslom in mlekom tudi poskusili. Za konec pa smo se posladkali se z jabolkom.

Vzgojiteljice: Mirjana Goljevšček, Metka Levec in Ana Kramžar

 

Mednarodni dan strpnosti – Dan za strpnost in prijateljstvo 2024/2025

obeležujemo 16. 11. 2024.

Skupini Pingvini in Miške so mednarodni dan povezali in obeležili s tradicionalnim slovenskim zajtrkom. Dodatno pozornost smo namenili strpnosti in prijateljstvu. Pogovarjali smo se kako zelo je strpnost pomembna za naše odnose (je pogoj prijateljstva; da sodelujemo; se skupaj igramo, ustvarjamo, raziskujemo…). Preko socialne igre Krog prijateljstva smo ozavestili naše odnose, kako se vedemo do drugih in kaj bi lahko spremenili v odnosu do drugih. Peli in plesali smo na pesmi »Mi se imamo radi«, »Če si srečen« in »Gradim prijateljstvo«. Pogovarjali smo se o besedilu pesmi in likovno ustvarjali na temo »Bodi sprememba, ki si jo želiš videti v svetu (M. Gandhi)«. Risbe otrok smo razstavili in si skupaj ogledali razstavo. Nastale so zelo ustvarjalne risbe.

VSAK JE POSEBEN

(Mojca Komac)

To sem jaz, to si ti.

Tam ste vi, skupaj smo vsi.

Vsak je poseben, vsak nekaj zna,

vsak ima koga, ki rad ga ima.

Glava, telo, roki, noge.

V meni pa bije veliko srce.

Če kdo ostane sam, pomagat’ mu znam,

s toplim objemom polepšam mu dan.

 

 

 

 

Skip to content